از ساعت 9 صبح تا 8 شب

دلایل کدر شدن فرش‌ها چیست؟

قالیشویی اسلامشهر : فرش‌ها از جمله صنایع دستی و لوازم قدیمی در خانه‌های ایرانیان هستند. این وسایل ارزشمند بسیار گران قیمت بوده و استفاده از آن به شکل روزانه متداول است. بنابراین استفاده روزانه و دائمی از آنها باعث میشود تا با انواع لکه‌ها آلوده ‌شود. همچنین در بسیاری از موارد به دلیل قرار گرفتن لوازم سنگین بر روی ان، استفاده نامناسب، شسشتوی غیر اصولی و مواردی از این دست فرش‌ها زیبایی خود را از دست می‌دهند و با مشکلاتی نظیر پوسیدگی، پارگی، تغییر رنگ الیاف، کدر شدگی و … روبه رو شوند.

دلایل کدر شدن فرش‌ها چیست؟

علل کدر شدن رنگ فرش

رنگ فرش‌ها به علل مختلفی کدر شده و زیبایی و جلای اولیه خود را از دست می‌دهد. برخی از این علل عبارتند از:

 

عدم خاک گیری فرش قبل از شستشو

گرد و غبار از جمله آلودگی‌های متداول بر روی فرش هستند. قبل از شستشوی فرش بهتر است که برای رفع آن اقدام کنید. برای این منظور می‌توانید از جاروبرقی با درجه بالا استفاده کنید. استفاده از جاروبرقی با درجه بالا تمام گرد و غباری که در بین الیاف فرش وجود دارد را ازمیان می‌برد. همچنین می‌توانید فرش را قبل از شستشو در محل مناسبی آویزان کنید و با یک وسیله مناسب به ان ضربه بزنید. توجه داشته باشید که برای ضربه زدن به فرش از اجسام نوک تیز استفاده نکنید. این کار ممکن است به الیاف فرش آسیب برساند. پاکسازی کامل گرد و غبار از فرش باعث می‌شود تا فرش بعد از شستشو با مشکل کدر شدگی رنگ ان رو به رو نشود.

خیساندن نادرست فرش

در زمان شستشوی فرش دقت کافی را داشته باشید تا دمای آب متناسب باشد. استفاده از دمای اب با دمای بالا ممکن است باعث ترکیب رنگ‌های فرش و در نهایت کدر شدن ان شود. همچنین در صورتیکه فرش برای مدت زمان طولانی خیس باقی بماند احتمال بالایی دارد که رنگ‌های آن کدر شده و فرش زیبایی خود را از دست بدهد. بهترین روش برای خیساندن فرش استفاده از اب با دمای معتدل است. همچنین بهتر است فرش بلافاصله بعد از خیسانده شدن شسته شده و ابکشی شود. در این صورت کمترین اسیب به فرش وارد خواهد شد.

استفاده از شوینده‌های نامناسب

شوینده‌های نامناسب یکی دیگر از مواردی است که در صورت استفاده از آن‌ها امکان آسیب به رنگ و الیاف فرش و در نهایت کدر شدن ان وجود دارد. بهترین شوینده‌ها برای شستشوی فرش شوینده‌های خنثی هستند. شوینده‌های غیر استاندارد که ph خنثی ندارند ( اسیدی یا بازی هستند) به الیاف فرش اسیب‌های جدی وارد می‌کنند. حتی ممکن است در برخی موارد با ترکیب رنگهای فرش زیبایی آن را ازمیان می‌برد.

خشک نکردن اصولی فرش

بعد از شستشوی فرش مرحله خشک کردن آن بسیار مهم است. بعد از شستشو و در زمانی که فرش مرطوب است از پهن کردن ان در فضای باز و مکان‌هایی که گرد و غبار زیادی در آنجا وجود دارد خودداری کنید. جذب گرد و غبار هوا بوسیله الیاف فرش باعث می‌شود تا رنگ فرش تغییر کند و کدر شود.

دلایل کدر شدن فرش‌ها چیست؟

دلایل کدر شدن فرش‌ها چیست؟

عدم آبکشی صحیح فرش

ماندن شوینده‌ها در فرش بعد از شستشو می‌تواند به کدر شدن فرش منجر شود. اگر شوینده‌ها به درستی از فرش شسته نشوند و در الیاف باقی بمانند، ممکن است با گذر زمان تأثیرات آنها روی رنگ و بافت فرش آشکار شوند. این ممکن است باعث کاهش زمان طول عمر و زیبایی فرش شود. برای جلوگیری از این مشکل، باید از مواد شوینده مناسب و مقدار مناسب استفاده کرده و سپس فرش را به دقت شستشو دهید تا تمام شوینده‌ها و پسماندها از فرش شسته شوند. همچنین، باید فرش را به خوبی خشک کنید تا هیچ رطوبت باقی نماند و مواد شوینده نیز از فرش بیرون برود.

ماندن در مقابل نور خورشید

درصورتیکه فرش را برای مدت طولانی در مقابل خورشید قرار دهید اشعه uv آفتاب باعث می‌شود تا رنگ‌ها تغییر کرده و فرش کدر شود. توجه داشته باشید که از قرار دادن فرش برای مدت طولانی در مقابل افتاب بپرهیزید.

راه‌های جلوگیری از کدر شدن فرش

استفاد از پرده‌های ضخیم می‌تواند از تأثیرات نور مستقیم  خورشید بر فرش جلوگیری می‌کند. اگر ممکن است، فرش را در مکانی قرار دهید که در معرض نور مستقیم آفتاب نباشد.

شستشو منظم: مراقبت و شستشو منظم فرش می‌تواند به حفظ رنگ و بافت آن کمک کند. از مواد شوینده مناسب استفاده کرده و فرش را به دقت شسته، آبکشی کرده و خشک کنید.

جلوگیری از مواد شیمیایی: مواد شیمیایی نامناسب ممکن است به فرش آسیب برسانند و رنگ آن را کدر کنند. از مواد شوینده مناسب استفاده کنید و از تماس فرش با مواد شیمیایی آسیب‌زا پرهیز کنید.

انتخاب فرش با کیفیت بالا: انتخاب فرش با کیفیت بالا و رنگ‌های مقاوم به نور می‌تواند به حفظ زیبایی و کیفیت فرش کمک کند.

خاک گیری در فواصل زمانی مشخص: جلوگیری از انباشته شدن خاک بر روی فرش یکی از راه‌های جلوگیری از کدر شدن رنگ فرش است. مهمترین علت کدر شدن رنگ فرش انباشته شدن گرد و غبار در بین الیاف فرش است. گرد و غبار در صورت ماندگاری طولانی مدت در بین الیاف فرش جذب شده و رنگ فرش را تغییر می‌دهد.

نتیجه گیری

جلوگیری از کدر شدن فرش نیاز به مراقبت دقیق و نگهداری منظم از فرش دارد. اقداماتی نظیر استفاده از پرده‌های ضخیم، تغییر مکان فرش، استفاده از فرش‌های با رنگ‌های مقاوم به نور، شستشو منظم با مواد شوینده مناسب می‌تواند به حفظ زیبایی و کیفیت فرش کمک کند. همچنین، نگهداری منظم و تعمیر فرش‌ها و انتخاب فرش با کیفیت بالا نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. این اقدامات کمک می‌کنند تا فرش‌ها در طولانی مدت زیبایی و کیفیت خود را حفظ نمایند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
خدمات ما

قالیشویی

موکت شویی

ترمیم و رفوگری

رفع لکه